English

▾ Pravidla výběrového řízení (OTM-R)
Biologické centrum AV ČR, v. v. i. se zavázalo k dodržování Evropské charty výzkumných pracovníků a Kodexu chování pro přijímání výzkumných pracovníků a je držitelem prestižního ocenění HR Excellence in Research (HR Award). Při náboru vědeckých pracovníků dodržuje zásady otevřeného, transparentního výběrového řízení (OTM-R), což zajišťuje unifikovaný postup výběrového řízení na všech vědeckých ústavech Biologického centra.

Základními principy OTM-R jsou otevřenost, transparentnost a nediskriminace. Požadavky na uchazeče se liší v závislosti na povaze pracovní náplně a jsou vždy specifikovány v relevantním inzerátu s pracovní nabídkou. Inzeráty jsou zveřejňovány na těchto stránkách a na dalších specializovaných portálech. Výběrová řízení na vědecké pozice v Biologickém centru jsou dvoukolová (1. kolo: přihlášky a následný výběr vhodných kandidátů do 2. kola, 2. kolo: pohovory). Pro každé výběrové řízení je ustavena výběrová komise, která je minimálně tříčlenná, zahrnuje zástupce Personálního úseku a je genderově vyvážená. Všichni uchazeči jsou informováni o výsledku výběrového řízení a každé výběrové řízení se řídí platným nařízením EU o ochraně osobních údajů.

Více o HRS4R a HR Award
Podrobnější informace o našem OTM-R ke stažení zde
Co nabízíme našim zaměstnancům?

UZAVŘENO
Na tuto pozici již není možné reagovat.
Zveřejněno: 4. 11. 2022

Communication/Outreach Manager

Ústav molekulární biologie rostlin

Pracovní smlouva

Administrativní

Doba určitá

Kratší

20

1. 1. 2023

28. 11. 2022

Popis pracovní pozice:

Communication/outreach manager is wanted for a newly established ERA Chair support team at the Institute of Plant Molecular Biology (IPMB, www.umbr.cas.cz/en/), Biology Centre of the Czech Academy of Sciences (BC, www.bc.cas.cz) in České Budějovice.

Požadavky:

Středoškolské

Competitive candidates

• are highly motivated individuals with experience in communication of research and science towards public (knowledge of life sciences is beneficial)
• are familiar with trends in outreach and popularization of science on social media
• have experience in organizing scientific events
• are able to create and innovate attractive outreach activities for plant sciences
• are dedicated to providing excellent service for researchers
• speak excellent Czech and English (other languages are beneficial)

Benefity:

We offer

• 0,5 FTE position for five years (2023-2027) with possibility of extension
• tentative starting date (negotiable) on 01 Jan 2023
• opportunity for lifelong education and professional growth
• opportunity to take part in mentoring programmes
• opportunity to network with specialists from other research institutions
• English speaking, stimulating and friendly environment
• HR Excellence in Research Award, implemented European standards in human resources

Other employment benefits

• 1 extra week of holiday, i.e. 5 weeks of paid holiday per year in total
• subsidized lunches in our own canteen
• benefits from Social fund, support of leisure time activities
• working in a stable, prestigious research institution of international importance
• free language classes – Czech for foreigners, English for Czechs
• concessionary mobile tariff at the contractual operator
• concessionary banking services at the contractual bank

Doplňující informace:

Jak se přihlásit:

Please submit your (1) motivation letter and (2) structured CV including previous activities and other relevant output as well as contacts for two references (max 4 pages) via the REPLY button below by 28 November 2022 23:59 CET. All documents in the application should be in English.

Interviews with selected applicants will be held after the application deadline.

Informal inquiries can be directed via email to michael.wrzaczek@umbr.cas.cz.

UZAVŘENO