English

▾ Pravidla výběrového řízení (OTM-R)
Biologické centrum AV ČR, v. v. i. se zavázalo k dodržování Evropské charty výzkumných pracovníků a Kodexu chování pro přijímání výzkumných pracovníků a je držitelem prestižního ocenění HR Excellence in Research (HR Award). Při náboru vědeckých pracovníků dodržuje zásady otevřeného, transparentního výběrového řízení (OTM-R), což zajišťuje unifikovaný postup výběrového řízení na všech vědeckých ústavech Biologického centra.

Základními principy OTM-R jsou otevřenost, transparentnost a nediskriminace. Požadavky na uchazeče se liší v závislosti na povaze pracovní náplně a jsou vždy specifikovány v relevantním inzerátu s pracovní nabídkou. Inzeráty jsou zveřejňovány na těchto stránkách a na dalších specializovaných portálech. Výběrová řízení na vědecké pozice v Biologickém centru jsou dvoukolová (1. kolo: přihlášky a následný výběr vhodných kandidátů do 2. kola, 2. kolo: pohovory). Pro každé výběrové řízení je ustavena výběrová komise, která je minimálně tříčlenná, zahrnuje zástupce Personálního úseku a je genderově vyvážená. Všichni uchazeči jsou informováni o výsledku výběrového řízení a každé výběrové řízení se řídí platným nařízením EU o ochraně osobních údajů.

Více o HRS4R a HR Award
Podrobnější informace o našem OTM-R ke stažení zde
Co nabízíme našim zaměstnancům?
Zveřejněno: 17. 5. 2024

Postdoc in Plant Molecular Biology

Ústav molekulární biologie rostlin

Terestrializace rostlin

Pracovní smlouva

Vědecká

R2

Doba určitá

Plný

24. 6. 2024

Popis pracovní pozice:

Institute of Plant Molecular Biology, Biology Centre CAS, Czechia, is looking for a postdoctoral researcher to join a new research group of Dr. Lenka Caisova.

Lenka Caisova is establishing a new research group focused on plant terrestrialization (https://www.umbr.cas.cz/en/departments/plant-terrestrialization/ ). We study and compare aquatic algae and land plants using a wide range of experimental techniques to better understand the processes by which green plants came from water to land. The project will build on an establishment of the multicellular alga Draparnaldia as a new model system. If you are interested in curiosity driven research that combines multidisciplinary approach and collaborations with world leading experts in the field, please contact us at lenka.caisova@umbr.cas.cz 

Požadavky:

Doktorské

Molecular biology, genetics

Competitive candidates
• Have a PhD degree in molecular biology and/or genetics
• Should have a broad knowledge in the field of plant molecular biology/genetics
• Experience with cloning strategies
• Have enthusiasm for science; creativity, critical thinking, strong commitment
• Enjoy working in a team (willing to help and get help from others)
• Should be fluent in English (oral and written)

Benefity:

• 5 weeks of paid holiday yearly (for 1 FTE)
• Subsidized lunches in our own canteen
• Standard health insurance and social security
• Benefits from Social fund 
• Working in a stable, prestigious research institution of international importance
• Welcome service and further support for foreigners (HR Award)
• English speaking, friendly & stimulating international working environment
• Work-life balance in a middle-sized university city offering options for outdoor, sport & cultural activities
• Free language classes (Czech for foreigners, English for Czechs)
• Opportunity to take part in mentoring programmes as a mentor or a mentee
• Opportunity for professional growth
• Concessionary services at the contractual operator and bank
• Campus-based daycare for employees‘ children from the age of 1 year

Doplňující informace:

Duration of the job is for two years (between 2024-2025) with possibility of extension.  
Tentative starting date (negotiable) on 01 August 2024.

The Biology Centre is located in České Budějovice (2 hours south of the capital Prague), a middle-sized city with ca. 100K inhabitants, relaxed atmosphere, over 750 years of tradition and a breathtaking countryside around. Both the town and the surrounding countryside provide numerous opportunities for research and leisure activities. There is also a growing international expert community at the Biology Centre CAS (BC CAS) and the University of South Bohemia (USB). In addition, the living costs are still low by international standards. Check out our Guide for Expats (https://www.bc.cas.cz/en/employees) to read about life in the city and the Czech Republic.

The Biology Centre of the Czech Academy of Sciences holds the HR Award. Our selection process meets European standards for recruitment of researchers (https://www.bc.cas.cz/en/employees/candidates/otm-r/) and we provide our employees from abroad with welcome service (visa application, administration, relocation & settlement support). Gender equality plan (https://www.bc.cas.cz/en/about-us/gender-equality) has been accepted in 2022.

Jak se přihlásit:

Please submit your (1) motivation letter (max 2 pages), (2) structured CV including contacts of two referees (max 4 pages), and (3) PhD diploma via the REPLY button below by 24 June 2024 23:59 CET.

All documents in the application should be in English. Interviews with selected applicants will be held after the application deadline.

Informal inquiries can be directed via email to lenka.caisova@umbr.cas.cz.